Výzva skončila

Často kladené otázky

Ako funguje edícia Spoznaj Slovensko leto 2021?

Tohtoročnú edíciu Spoznaj Slovensko sme sa aj kvôli pandemickej situácii rozhodli rozdeliť na 8 menších celkov delených podľa krajov, ktoré sme nazvali mini výzvami. Výzva Spoznaj Slovensko teda toto leto spočíva z ôsmich samostatných mini výziev. V každej je potrebné splniť 3 body – navštíviť dva nami vybrané vrcholy daného kraja a jeden ľubovoľný hrad v danom kraji podľa tvojho výberu. Musím splniť všetkých 8 mini výziev? Nie, nie je potrebné splniť všetkých 8 mini výziev. Počet výziev, ktoré si vyberieš je len na tebe. Môžeš si ich hneď na začiatku vybrať všetkých 8, alebo len jednu jedinú. Keď ju splníš, môžeš si k nej dokúpiť ďalšiu. Avšak splnenie každej výzvy ti okrem dizajnového zberateľského plagátu dáva aj vyššiu šancu na výhru v zlosovaní. Za každú jednu splnenú mini výzvu budeš totiž opätovne zaradený do zlosovania. Ak splníš všetkých 8 mini výziev, tvoje meno bude figurovať v zlosovaní 8 krát. Platí teda pravidla čím viac mini výziev, tým väčšia šanca na výhru. Okrem toho ti po splnení 4, 6 a 8 mini výziev pošleme za odmenu aj vecné darčeky.

Koľko vrcholov musím zdolať?

Ani jeden. Samotná výzva nie je o zdolávaní, ale o spoznávaní krás Slovenska prostredníctvom turistiky. Avšak do základného zlosovania o ceny budú zaradení všetci, ktorí sa registrovali aspoň do jednej mini výzvy bez ohľadu na to, koľko miest v daných mini výzvach navštívili, alebo koľko mini výziev splnili. Do zlosovania o hlavné ceny, budú zaradení všetci, ktorí úspešne splnia minimálne jednu mini výzvu. Splnenie každej ďalšej výzvy šancu na výhru len zvyšuje. Splnenie každej jednej mini výzvy platí ako jeden lístok vo finálnom hlasovaní.

Ako splním mini výzvu SPOZNAJ SLOVENSKO?

Na splnenie jednotlivej mini výzvy je potrebné navštívenie dvoch určených vrcholov v rámci každého z ôsmich slovenských krajov plus návšteva ľubovoľného hradu v danom kraji podľa tvojho výberu. Vrchy sme vybrali my, hrady necháme na tebe. Každá z ôsmich mini výziev zahŕňa návštevu dvoch vrcholov a jedného hradu. Odmenou za splnenie jednotlivých mini výziev bude dizajnový zberateľský plagát s motívom daného kraja. Všetky miesta sme starostlivo vyberali tak, aby ich s trochou snahy zvládol navštíviť takmer každý. Niektoré sú náročnejšie, iné naopak jednoduchšie. Všetky však ponúkajú prekrásne zážitky a spoznávanie nových miest na mape Slovenska.

Pre koho je vhodná výzva SPOZNAJ SLOVENSKO?

Pre každého milovníka turistiky bez ohľadu na vek a kondíciu. Každý si v nej môže vybrať to svoje a vynechať časti, ktoré sú pre neho náročné. Práve preto je táto edícia rozdelená na 8 mini výziev, aby si každý mohol vybrať to svoje. Či už podľa vlastnej kondície, alebo množstva času. Výzva bola navrhnutá práve tak, aby nebola len lokálna, s nutnosťou vracať sa niekoľko krát na to isté miesto. Jej pôsobnosť je celoslovenská s kopcami nižšej náročnosti na západnom Slovensku a s vyššími a náročnejšími vrchmi na strednom, severnom a východnom Slovensku. Netreba zabúdať, že hlavným cieľom našich mini výziev je spoznať Slovensko a dostať sa aj na miesta, na ktorých si predtým nikdy nebol/a.

Ako dlho trvá výzva?

Výzva začína 1. júla 2021 a končí 30. septembra 2021.

Do kedy je možné prihlásiť sa?

Prihlásiť sa je možné až do posledného dňa trvania výzvy 30. septembra 2021. Či a kedy sa prihlásiť do jednotlivých výziev je len na tebe. Vzhľadom na to, že tohtoročná edícia pozostáva z ôsmich mini výziev, ktorých uskutočnenie je teoreticky možné aj v jeden jediný deň, nemá stanovený koncový dátum prihlasovania.

Je počet účastníkov obmedzený?

Áno. Počet účastníkov sme sa rozhodli obmedziť na prvých 4000 registrovaných ľudí. Preto je potrebné sa s registráciou poponáhľať.

Prečo práve 8 mini výziev a nie jedna komplexná výzva?

Vzhľadom na komplikovanú pandemickú situáciu na Slovensku počas posledného pol roka sme sa rozhodli rozdeliť letnú edíciu na menšie celky v prípade, že by opätovne prišlo k uzatváraniu okresov a k lockdownu. V tom prípade, sa každý môže veľmi flexibilne rozhodnúť, či a kedy sa zaregistruje do konkrétnej mini výzvy. Jednotlivé mini výzvy sú aj podstatne lacnejšie ako jedna veľká výzva. Taktiež ich plnenie je jednoduchšie, keďže obsahujú menší počet miest, ktoré je možné absolvovať za jediný víkend strávený v prírode.

Môžem navštíviť aj iné vrchy?

Samozrejme. Ale len pre svoje vlastné dobro a dobrý pocit. Výzva sa volá Spoznaj Slovensko preto, že v nej ide primárne o spoznávanie krás Slovenska. Preto čím viac miest na Slovensku navštíviš, tým lepšie. Do výzvy sa však nerátajú iné vrcholy a miesta, ako tie oficiálne určené priamo v jednotlivých mini výzvach.

Aké sú jednotlivé mini výzvy?

Snažili sme sa vybrať vrchy a miesta atraktívne pre turistiku. Našim zámerom taktiež bolo, aby boli čo najrovnomernejšie rozmiestnené takmer po celom Slovensku. Pre mini výzvy sme preto vybrali nasledujúce miesta v jednotlivých krajoch Slovenska:

 • Bratislavský kraj:
  • ● Skalnatá 704 m.n.m. (Malé Karpaty)
  • ● Veľká Homola 709 m.n.m. (Malé Karpaty)
 • Trnavský kraj:
  • ● Havranica 717 m.n.m. (Malé Karpaty)
  • ● Marhát 748 m.n.m. (Považský Inovec)
 • Nitriansky kraj:
  • ● Veľký Inovec 901 m.n.m (Pohronský Inovec)
  • ● Veľký Tribeč 830 m.n.m. (Tribeč)
 • Trenčiansky kraj:
  • ● Inovec 1042 m.n.m. (Považský Inovec)
  • ● Strážov 1213 m.n.m. (Strážovské vrchy)
 • Žilinský kraj:
  • ● Veľký Rozsutec 1610 m.n.m (Malá Fatra)
  • ● Poludnica 1548 m.n.m (Nízke Tatry)
 • Banskobystrický kraj:
  • ● Poľana 1889 m.n.m (Nízke Tatry)
  • ● Poludnica 960 m.n.m (Muránska planina)
 • Košický kraj:
  • ● Kohút 1409 m.n.m (Stolické vrchy)
  • ● Skalisko 1293 m.n.m (Volovské vrchy)
 • Prešovský kraj:
  • ● Kôprovský štít 2363 m.n.m (Vysoké Tatry)
  • ● Kriváň 2495 m.n.m (Vysoké Tatry)

Aké vybavenie potrebujem?

Aj napriek tomu, že niektoré vrchy nie sú zrovna vysoké, je potrebné mať kvalitnú nepremokavú turistickú obuv. Odporúčame vám vyššie turistické topánky, ktoré na nerovnom povrchu v kopcoch ochránia vaše členky pred vytknutím. Samozrejmosťou je taktiež 25-35 litrový ruksak, keďže ide o denné výlety. Potrebné je so sebou mať aj fľašu s vodou alebo ideálne termosku s teplým čajom a neprefúkavé a nepremokavé nohavice a bundu. Vhodné je mať v ruksaku aj čelovú lampa pre prípad, že sa nestihnete vrátiť za svetla. Ideálne je so sebou nosiť aj náhradné vrstvy, aby ste sa po spotení mohli na vrchole rýchlo prezliecť. Odporúčame aj turistické alebo lyžiarske palice, ktoré vám pomôžu ľahšie sa pohybovať v náročnejšom teréne a oceníte ich hlavne pri zostupe po celom dni turistiky. Všetko vybavenie si môžete zakúpiť v predajniach alebo eshope Trekland, kde po zaregistrovaní dostanete 8% zľavu.

Na čo by som mal počas turistiky myslieť?

Hlavne na bezpečnosť. Tá je prvoradá. Preto treba byť dobre pripravený a mať so sebou výbavu, ktorú spomíname vyššie. Taktiež je nesmierne dôležité skontrolovať si aktuálne počasie. Na to odporúčame stránku SHMÚ alebo Nórskeho meteorologického inštitútu. V prípade pochýb radšej kontaktujte Horskú záchrannú službu, ktorá monitoruje počasie v horách. V prípade nepriaznivých podmienok prosím túru neabsolvujte. Pre každý prípad majte v mobile uložené číslo na tiesňové volania Horskej záchrannej služby 18300. Nikdy neviete, kedy sa vám môže zísť. Taktiež odporúčame mať v mobile nainštalované aplikácie s aktuálnymi turistickými mapami. Veľmi dobre fungujú Mapy.cz a MAPS.ME. Poprípade mať so sebou tradičnú mapu v tlačenej podobe.

Kedy dostanem štartovací balíček?

V tohtoročnej letnej edícii Spoznaj Slovensko sme sa rozhodli nezahrnúť štartovací balíček. Radšej sme sa vybrali cestou odmeny pre tých, ktorí úspešne splnia mini výzvy. Taktiež sme pre vás pripravili prekrásny bonus. Za splnenie každej jednej mini výzvy od nás po jej ukončení dostanete dizajnový zberateľský plagát s motívom daného kraja, v ktorom ste výzvu splnili. Na plagáty sme sa snažili vybrať krásne a ľahko rozpoznateľné miesta daného kraja. Okrem toho máme pre tých, ktorí úspešne splnia nasledovný počet mini výziev pripravené odmeny:

• Splnené 4 mini výzvy – Rýchloschnúci turistický uterák DrWitt • Splnených 6 mini výziev – dizajnové ponožky Spoznaj Slovensko • Splnených 8 výziev – Dizajnové tričko Spoznaj Slovensko z ekobavlny

Tieto odmeny vám budú doručené až po celkovom ukončení výzvy spoločne s plagátmi. Aký je registračný poplatok a čo zahŕňa? Registračný poplatok pre každú mini výzvu je 7,99 eur a zahŕňa registráciu a v prípade splnenia jednotlivých mini výziev aj doručenie dizajnových zberateľských plagátov a/alebo odmien poštou po ukončení výzvy.

Sú vrchy voľne prístupné?

Áno. Všetky vrcholy a miesta v rámci výzvy Spoznaj Slovensko sú voľne prístupné po turistických chodníkoch. Odporúčame vám však na všetky túry vyrážať skoro ráno, aby ste mali dostatok času na návrat počas denného svetla. Poobedné alebo večerné túry spojené s návratom po tme alebo s bivakovaním v prírode sú len pre skúsených turistov. Taktiež vám pred každou túrou odporúčame skontrolovať aktuálne počasie a podľa neho sa zariadiť.

Potrebujem poistenie?

Poistenie do hôr nie je povinné, ale silno odporúčané. Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť, a preto odporúčame každému uzavrieť turistické poistenie. Hlavne vo vyšších nadmorských výškach. Avšak pošmyknúť sa, spadnúť a zraniť sa môžete aj na rovnej cestičke. Preto netreba nikdy podceňovať riziko a radšej mať uzavreté turistické poistenie.

Na aké učely ide výťažok 10% zo zisku?

Rozhodli sme sa, že časť peňazí venujeme na dobročinné účely pre deti, ktoré by inak šancu cestovať nemali. Preto sa o výlet pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia postarajú Veronika Šustáková a Dominika Hagarová, ktoré sa venujú zážitkovému vzdelávaniu žiakov cez cestovateľské aktivity. Sú to ambasádorky projektu Teach For Slovakia, ktorý prevzal nad touto aktivitou záštitu.