Často kladené otázky

Koľko vrcholov musím zdolať?

Ani jeden. Samotná výzva nie je o zdolávaní, ale o spoznávaní krás rôznych krajov Slovenska prostredníctvom návštevy najvyššieho vrchu každého kraja. Avšak do základného zlosovania budú zaradení všetci registrovaní účastníci výzvy bez ohľadu na to, na koľkých vrcholoch stáli. Do zlosovania o hlavnú cenu, zájazd Transsibírskou magistrálou v roku 2021, budú zaradený všetci, ktorí úspešne splnia výzvu.

Ako splním výzvu SPOZNAJ SLOVENSKO?

Spoznaj Slovensko a tým splníš výzvu. Za splnenie výzvy považujeme návštevu všetkých 8 krajov a vystúp na 7 vrcholov okrem Gerlachovského štítu, ale samozrejme môžeš aj na ten. Chápeme však, že v tejto ťažkej koronavírusovej dobe si platený výstup s horským vodcom na Gerlach nemôže dovoliť každý. Preto sa do splnenia výzvy nepočíta.

Pre koho je vhodná výzva SPOZNAJ SLOVENSKO?

Pre každého milovníka turistiky a cestovania bez ohľadu na vek a kondíciu. Každý si v nej môže vybrať to svoje a vynechať časti, ktoré sú pre neho náročné. Výzva bola navrhnutá práve tak, aby nebola len lokálna, s nutnosťou vracať sa niekoľko krát na to isté miesto. Jej pôsobnosť je celoslovenská s kopcami nižšej náročnosti na západnom Slovensku a s vyššími a náročnejšími vrchmi na strednom, severnom a východnom Slovensku. Netreba zabúdať, že hlavným cieľom je spoznať Slovensko.

Prečo práve týchto osem vrchov?

V prvej edícii SPOZNAJ SLOVENSKO sme vybrali najvyšší vrch každého jedného z ôsmich slovenských krajov. Išlo nám o rôznorodosť a spoznanie iných častí Slovenska. Preto je potrebné navštíviť a spoznať pohoria Malé Karpaty, Vtáčnik, Považský Inovec, Slovenské rudohorie, Západné Tatry, Vysoké Tatry a Nízke Tatry.

Môžem navštíviť aj iné vrchy?

Samozrejme. Ale len pre svoje vlastné dobro a dobrý pocit. Výzva sa volá SPOZNAJ Slovensko preto, že v nej ide o spoznávanie Slovenska. Preto čím viac miest na Slovensku navštíviš, tým lepšie. Do výzvy sa však iné vrcholy, ako tie oficiálne určené nerátajú.

Ktorých 8 vrcholov patrí do výzvy?

V každom slovenskom kraji je to jeden vrch podľa mota výzvy: Spoznaj Slovensko: 8 krajov, 8 vrcholov:
- Bratislavský kraj: Vysoká - 754 m.n.m. (Malé Karpaty)
- Trnavský kraj: Záruby - 767 m.n.m.(Malé Karpaty)
- Trenčianský kraj: Vtáčnik - 1346 m.n.m. (Vtáčnik)
- Nitriansky kraj: Panská Javorina - 943 m.n.m. (Považský Inovec)
- Žilinský kraj: Bystrá - 2248 m.n.m. (Západné Tatry)
- Banskobystrický kraj: Ďumbier - 2046 m.n.m. (Nízke Tatry)
- Košický kraj: Stolica - 1476 m.n.m. (Slovenské Rudohorie)
- Prešovský kraj: Gerlachovský štít - 2655 m.n.m. (Vysoké Tatry)

Ako dlho trvá výzva?

Výzva trvá od 20.7. do 31.10.2020

Aké vybavenie potrebujem?

Aj napriek tomu, že niektoré vrchy nie sú zrovna vysoké, je potrebné mať kvalitnú turistickú obuv. Odporúčame vám vyššie turistické topánky, ktoré na nerovnom povrchu v kopcoch ochránia vaše členky pred vytknutím. Samozrejmosťou je taktiež 25-35 litrový ruksak, keďže ide o denné výlety. Potrebné je so sebou mať aj fľašu s vodou a bundu/pončo do dažďa. Pre výstup na Gerlachovský štít je potrebná aj prilba, karabína a sedací úväz, ale tieto veci vám vo väčšine prípado zabezpečí váš horský vodca.

Aký je registračný poplatok a čo zahŕňa?

Registračný poplatok je vo výške 28,90 eur a zahŕňa registráciu a štartovací balíček a jeho doručenie kurierom na vašu adresu, rovnako ako aj doručenie odmeny (medaila/certifikát) poštou po splnení výzvy.

Sú vrchy voľne prístupné?

Áno aj nie. Všetky vrcholy vo výzve Spoznaj Slovensko sú voľne prístupné po turistických chodníkoch s výnimkou Gerlachovského štítu. Na Gerlachovský štít sa dá vystúpiť jedine s oficiálnym horským vodcom, ktorého je potrebné si dopredu zarezervovať. Spraviť tak môžete prostredníctvom najstaršej vodcovskej organizácie na Slovensku Spolok horských vodcov Vysoké Tatry, ktorá vám určite pomôže zohnať horského vodcu pre váš výstup.

Potrebujem poistenie?

Poistenie do hôr nie je povinné, ale silno odporúčané. Nikdy neviete, čo sa môže prihodiť, a preto odporúčame každému uzavrieť turistické poistenie.

Na aké učely ide výťažok 10% zo zisku?

Rozhodli sme sa, že časť peňazí venujeme na dobročinné účely pre deti, ktoré by inak šancu cestovať nemali. Preto sa o výlet pre deti zo sociálne znevýhodneného prostredia postarajú Veronika Šustáková a Dominika Hagarová, ktoré sa venujú zážitkovému vzdelávaniu žiakov cez cestovateľské aktivity. Sú to ambasádorky projektu Teach For Slovakia, ktorý prevzal nad touto aktivitou záštitu.